UK Youth Challenge 2019 Singles Results

Under 18 Male

First Round

George Lynch v Bye; Charlie Voohees 3, Dalton Storr 2; Brook Coughlin v Bye; Harry Gregory v Bye; Toby McLeod v Bye; Marcus Cleary 0, Bradley Roberts 3; Ryan Branley 0, Jack Wilson-Gray 3; Lewis Coates v Bye; Adam Davies v Bye; Ty Jilge 0, Joe Pitchford-Morris 3; Roger Tweedle v Bye; James Dixon v Bye; Harry Preston v Bye; Will Rattigan v Bye; Matthew Thornton 1, Cole Davey 3; Rhys Smith v Bye; Aaron Jones v Bye; George Ross 3, James Thornton 0; Luke Littler v Bye; Ethan Clayton v Bye; Logan Lomas v Bye; Liam Mason 3, Leon Littler 0; Leyton Ashurst 0, Shaun Gibbons 3; Jack Preston v Bye; George Ripley v Bye; Kian Gilmore 1, Lewis Mayes 3; Rhylee Gibson v Bye; Jack Boardman v Bye; Sam Jones v Bye; Ben Smith v Bye; Ellis Gibson 0, Josh Tooke 3; Henry Coates v Bye.

Second Round

George Lynch 3, Charlie Voohees 0; Brook Coughlin 0, Harry Gregory 3; Toby McLeod 2, Bradley Roberts 3; Jack Wilson-Gray 0, Lewis Coates 3; Adam Davies 0, Joe Pitchford-Morris 3; Roger Tweedle 3, James Dixon 0; Harry Preston 0, Will Rattigan 3; Cole Davey 3, Rhys Smith 0;
Aaron Jones 2, George Ross 3; Luke Littler 3, Ethan Clayton 1; Logan Lomas 0, Liam Mason 3; Shaun Gibbons 3, Jack Preston 2; George Ripley 2, Lewis Mayes 3; Rhylee Gibson 1, Jack Boardman 3; Sam Jones 2, Ben Smith 3; Josh Tooke 3; Henry Coates 2.

Third Round

George Lynch 2, Harry Gregory 3; Bradley Roberts 3, Lewis Coates 2; Joe Pitchford-Morris 3, Roger Tweedle 0; Will Rattigan 2, Cole Davey 3; George Ross 1, Luke Littler 3; Liam Mason 3, Shaun Gibbons 2; Lewis Mayes 0, Jack Boardman 3; Ben Smith 3; Josh Tooke 0.

Quarter Finals

Harry Gregory 3, Bradley Roberts 0; Joe Pitchford-Morris 2, Cole Davey 3; Luke Littler 3, Liam Mason 1, Jack Boardman 3; Ben Smith 2.

Semi Finals

Harry Gregory 4,Cole Davey 2; Luke Littler 4, Jack Boardman 0.

Final

Harry Gregory 4 +180, 138f, 156f, 120f (29.50) bt Luke Littler 3 + 180, 121f (28.53)

Under 21 Male

First Round

Ryan Humphrey v Bye; Tom Callaghan 3, Nathan Powney 2; David Johnson 3, Junior Joyce 2; Jack Rumney 3, Ryan Smith 1; Jaikob Selby-Rivas 3; Matt Marshallsay 2; Dec Brogan 0, Liam Parish 3; Josh Tait 3, Tom Blagg 0; Joe Weldon 3, Liam Carr 0; Jodie Challenor v Bye; Jack Kerr 3, Joel Walker 0; Jacob Cooksey 1, Sam Hastings 3; Luke Rutter 3, Jack Hook 0; Brandon Singh 0, Nick Stephenson 3; Joe Usher 3, Lewis Fearon-Abban 0; Jack Bell 3, Lewis Downey 0; Dan Key v Bye.

Second Round

Ryan Humphrey 0, Tom Callaghan 3; David Johnson 1, Jack Rumney 3; Jaikob Selby-Rivas 3, Liam Parish 0; Josh Tait 0, Joe Weldon 3; Jodie Challenor 3, Jack Kerr 2; Sam Hastings 2, Luke Rutter 3; Nick Stephenson 3, Joe Usher 0; Jack Bell 3, Dan Key 1.

Quarter Finals

Tom Callaghan 0, Jack Rumney 3; Jaikob Selby-Rivas 3, Joe Weldon 0; Jodie Challenor 1, Luke Rutter 3; Nick Stephenson 3, Jack Bell 1.

Semi Finals

Jack Rumney 0, Jaikob Selby-Rivas 4; Luke Rutter 0, Nick Stephenson 4.

Final

Jaikob Selby-Rivas 4 + 108f (24.73) bt Nick Stephenson 1 + 180 (23.06)

Under 18 Ladies

First Round

Natasha Kennedy v Bye; Eleanor Cairns 3, Jasmine Dean 0; Holly Meadewell v Bye; Amber May v Bye; Leah Brook-Dennis v Bye; Ella Potts 3, Olivia Fraron-Abban 2; Gracie Butterfield 1, Ella Coburn 3; Ellie Downey v Bye; Amy Evans v Bye; Rylee Nixon 3, Katie Bell 2; Amelia Lemon v Bye; Amy Bone v Bye; Aleisha Blackstone v Bye; Lauren Stokoe v Bye; Alex Dorney 3, Becca Burns 2; Lois Tweedle v Bye.

Second Round

Natasha Kennedy 2, Eleanor Cairns 3; Holly Meadewell 3, Amber May 0; Leah Brook-Dennis 3, Ella Potts 2; Ella Coburn 2, Ellie Downey 3; Amy Evans 3, Rylee Nixon 2; Amelia Lemon 3, Amy Bone 0; Aleisha Blackstone 0, Lauren Stokoe 3; Alex Dorney 3, Lois Tweedle 0.

Quarter Finals

Eleanor Cairns 1, Holly Meadewell 3; Leah Brook-Dennis 1, Ellie Downey 3; Amy Evans 2, Amelia Lemon 3; Lauren Stokoe 0, Alex Dorney 3.

Semi Finals

Holly Meadewell 3, Ellie Downey 4; Amelia Lemon 4, Alex Dorney 3.

Final

Amelia Lemon 4 (17.58) bt Ellie Downey 0 (14.19)

 

Under 21 Ladies

First Round

Sammy Bagby v Bye; Megan Jones v Bye. Tanya Weldon v Bye; Megan Lilley v Bye; Chloe McKivett v bye; Shannon Jones 3, Ellie Hopkins 1; Kerry O'Connor 1, Jade Roberts 3; Holly-Mae Rendell 0, Leslie Ann Harrison 3;

Quarter Finals

Sammy Bagby 3, Megan Jones 0; Tanya Weldon 3, Megan Lilley 0; Chloe McKivett 1, Shannon Jones 3; Jade Roberts 3, Leslie Ann Harrison 1;

Semi Finals

Sammy Bagby 4, Tanya Weldon 1; Shannon Jones 4, Jade Roberts 0;

Final

Sammy Bagby 4 (13.93) bt Shannon Jones 2 (14.44).

 

Under 14 Boys Singles

First Round

James Dixon v Bye; Henry Coates bt Logan Lomas; Rhylee Gibson bt Ellis Gibson; Ryan Branley bt Brook Coughlin; Luke Littler bt Jack Preston; Matthew Thornton bt Harry Preston; George Ripley bt Leyton Ashurst; Charlie Voohees bt Lewis Mayes.

Quarter Finals

Henry Coates bt James Dixon; Ryan Branley bt Rhylee Gibson; Luke Littler bt Matthew Thornton; George Ripley bt Charlie Voohees.

Semi Finals

Ryan Branley bt Henry Coates; Luke Littler bt George Ripley 160f.

Final

Luke Littler 2 bt Ryan Bromley 0.

 

Under 14 Girls

Quarter Finals

Natasha Kennedy v Bye: Lauren Stokoe bt Raine Nixon; Leah Brook Dennis bt Silver Nixon; Gracie Butterfield bt Ella Potts;

Semi Finals

Natasha Kennedy bt Lauren Stokoe; Gracie Butterfield bt Leah Brook Dennis;

Final

Natasha Kennedy 2 bt Gracie Butterfield 0.