UK Youth Challenge 2016 Singles Results

Under 18 Male

First Round

Mackenzie Evans v Bye; Aaron Jones 2, Owen Easeman 1; Keaton Haddock 2, Mason Evans 0; Lewis Fearon 1, Daniel Patterson 2; George Ancliff 2, George O'Neil 0; Owen Davies 0, Tom Blagg 2; Joe Weldon 1, Jack Hook 2; Callum Boyes v Bye; Lewis Mayes v Bye; Kallum Graham 2, Travis Stapleton 0; Kegan Lang 0, Charlie Hopkins 2; Regan Pettinger 0, Jordan Ainsworth 2; Shaun Gibbons 1, Sam Weaver 2; Davy-Jay Knowles 0, Jake Golding 2; Sam Jones 2, Matthew Thornton 0; Marcus Cleary v Bye; Daniel Taylor v Bye; Luke Pickles 2, Kyle Easeman 0; Adam Davies 0, Ben Cusack 2; Nathan Hinchcliffe 2, Ryan Chappel 1; Roger Tweedle 0, Sam Hastings 2; Josh Poxon 0, Liam Moore 2; Bradley Brooks 0, Robby Boryszczuk 2; Henry Coates 2, Dean Birks 0; Rhys Smith v Bye; Paul Credland 2, Ryan Humphrey 1; Harley Walters 2, Lewis Downey 0; Kieran Plews 0, James Thornton 2; Louie Roberts 2, Anthony Richardson 0; Ryan Smith 1, Dan Green 2; Nick Stephenson 1, Coby Jones-Swanson 2; Joe Williams v Bye.

Second Round

Mackenzie Evans 0, Aaron Jones 2; Keaton Haddock 2, Daniel Patterson 0; George Ancliff 0, Tom Blagg 2; Jack Hook 2, Callum Boyes 1; Lewis Mayes 0, Kallum Graham 2; Charlie Hopkins 0, Jordan Ainsworth 2; Sam Weaver 2, Jake Golding 0; Sam Jones 2, Marcus Cleary 0; Daniel Taylor 2, Luke Pickles 0; Ben Cusack 2, Nathan Hinchcliffe 0; Sam Hastings 0, Liam Moore 2; Bradley Brooks 1, Henry Coates 2; Rhys Smith 0, Paul Credland 2; Harley Walters 2, James Thornton 0; Louie Roberts 2, Dan Green 0; Coby Jones-Swanson 2, Joe Williams 0.

Third Round

Aaron Jones 0, Keaton Haddock 2; Tom Blagg 2, Jack Hook 0; Kallum Graham 2, Jordan Ainsworth 0; Sam Weaver 2, Sam Jones 0; Daniel Taylor 0, Ben Cusack 2; Liam Moore 0, Henry Coates 2; Paul Credland 0, Harley Walters 2; Louie Roberts 0, Coby Jones-Swanson 2.

Quarter Finals

Keaton Haddock 2, Tom Blagg 1; Kallum Graham 2, Sam Weaver 0; Ben Cusack 2, Henry Coates 0; Harley Walters 2, Coby Jones-Swanson 0.

Semi Finals

Keaton Haddock 3, Kallum Graham 1; Ben Cusack 3, Harley Walters 2.

Final

Ben Cusack 3 (14.27) bt Kallum Graham 1 (14.54).

Under 21 Male

First Round

Ryan Anderson 3, Paul Jones Jnr 1; Robert McColl 0, Dean Stokes 3; Ben Davies-Jerman 3, Matt Johnson 0; Lewis Richardson 3, Joe Perry 0; Tom Sawford 0, Jack Emery 3; Ryan Hampson 3, Josh Cowley 0; Isaac Weaver 3, Max Roberts 1; Jamie Kynaston 3, Jack Kerr 1; Brad Ellis 3, Grant Smith 1; Kev Leadenham 0, Philip Richardson 3; Jack Kirtland 1, Ashley Coleman 3; Jason Garrett 0, Charlie Symons 3; Kai Haddock 2, Lee Childs 3; Dean Spendlow 3, David Galaska 2; Harry Wilson 3, Anthony Owens 2; Ryan Derbyshire 0, Tom Mills 3.

Second Round

Ryan Anderson 3, Dean Stokes 2; Ben Davies-Jerman 3, Lewis Richardson 0; Jack Emery 3, Ryan Hampson 1; Isaac Weaver 0, Jamie Kynaston 3; Brad Ellis 3, Philip Richardson 0; Ashley Coleman 1, Charlie Symons 3; Lee Childs 3, Dean Spendlow 2; Harry Wilson 3, Tom Mills 1.

Quarter Finals

Dean Stokes 0, Ben Davies-Jerman 3; Jack Emery 3, Jamie Kynaston 1; Brad Ellis 1, Charlie Symons 3; Lee Childs 0, Harry Wilson 3.

Semi Finals

Ben Davies-Jerman 4, Jack Emery 0; Charlie Symons 4, Harry Wilson 1.

Final

Charlie Symons 4 (21.24) 180 bt Ben Davies-Jerman 3 (21.10).

Under 18 Ladies

First Round

Holly-Mae Rendell v Bye; Lois Tweedle 2, Kaitlin Bullock 0; Kaitlin Smith 2, Megan Lilley 1; Tia Barker 2, Shonna Poxon 1; Sophie Frost 2, Courtney Hine 0; Tyler Crook 2, Olivia Fearon 1; Tanya Weldon 2, Sarah McColl 0; Jade Roberts 2, Amy Bone 0.

Quarter Finals

Holly-Mae Rendell 2, Lois Tweedle 0; Kaitlin Smith 2, Tia Barker 0; Sophie Frost 1, Tyler Crook 2; Tanya Weldon 1, Jade Roberts 2.

Semi Finals

Holly-Mae Rendell 2, Kaitlin Smith 3; Tyler Crook 1, Jade Roberts 3.

Final

Jade Roberts 3 (10.99) bt Kaitlin Smith1 (8.87).

 

Under 21 Ladies

First Round

Charlotte Davies-Jerman v Bye; Casey Stephenson v Bye; Sophie Lilley v Bye; Sophie Marriott v Bye; Emma Bulmer v Bye; Phillipa Leadenham v Bye; Carla Crook 2, Kirsty Bullock 0; Leah Wiltshire 2, Zoe Varney 0.

Quarter Finals

Charlotte Davies-Jerman 1, Casey Stephenson 2; Sophie Lilley 2, Sophie Marriott 0; Emma Bulmer 1, Phillipa Leadenham 2; Carla Crook 0, Leah Wiltshire 2.

Semi Finals

Casey Stephenson 0; Sophie Lilley 3; Phillipa Leadenham 0, Leah Wiltshire 3.

Final

Leah Wiltshire 3 (15.25) bt Sophie Lilly 2 (14.08).

 

Under 14 Singles

First Round

Amy Bone v Bye; Joe Williams bt Shaun Cahill; Mackenzie Evans bt Shonna Poxon; Lewis Mayes bt Mason Evans; Josh Poxon bt Davy-Jay Knowles; Sophie Frost bt James Thornton; Henry Coates bt Steven Harding; Matthew Thornton v Bye.

Quarter Finals

Amy Bone bt Joe William; Lewis Mayes bt Mackenzie Evans; Sophie Frost bt Josh Poxon; James Thornton; Henry Coates bt Matthew Thornton.

Semi Finals

Lewis Mayes bt Amy Bone; Henry Coates bt Sophie Frost.

Final

Henry Coates 2 100f bt Lewis Mayes 0.